Offtopikki jatkukoon.
Itsellänihän on myös tuossa ikkunalla arabicaa ja tabacumia, kahvipensas on tosin vielä varsin vaatimaton (reilun vuoden kasvanut). Virginiat on tuommoisia raparperejä

Nämä tosin palavat piipussa jos fermentointi onnistuu. Ajattelin koittaa savustaa osan latakia-tyyppiseksi ja osan prässätä tammipaljuun kuten perique. Ihan vaan huvikseni.
Cartman, tuo kahvin ja tupakan välillä oleva arabica/tabacum - rustica/robusta- kuvio on kyllä varsin mielenkiintoinen. Yhtäläisyyksiä on verraten paljon, kofeiini ja nikotiinikin ovat käsittääkseni hyönteismyrkkyjä noissa.
Ja Joni, ainakin keskipohjanmaalla (Haapajärvellä) kuulin kasvavan varsin satoisan kahvin. Kukaan niistä ei tosin ole mitään koskaan paahtanut. En tiedä sitten oliko arabicaa vai robustaa.
Olisi pitänyt jättää Huovisen Hamsterit lukematta.